DENİZLİ KENT MÜZESİ

Tarihi mekanlardan doğal güzellikteki yerlere kadar Denizli'de gezilebilecek pek çok değer var. Kanyonlar, mağaralar, antik şehirler, tarihi evler, çarşılar, vadiler, şelaleler... Meraklı olmamın dışında meslek icabı da bugüne kadar Denizli'de gezilebilecek her yeri gezdim diyebilirim. Bir yer hariç… Onu da geçtiğimiz günlerde kadim dostum Özkan Tokmak'la beraber ziyaret ettik. Denizli Kent Müzesi…

Özkan'ın davetiyle beklentimi düşük tutarak girdim müzeye. Sonda söyleyeceğimi baştan söyleyeyim, henüz gitmediyseniz mutlaka gezmelisiniz.   

1940'lı yıllarda Endüstri Meslek Lisesi'nin uygulama atölyeleri olarak kurulan yapı sonrasında uzunca bir atıl kalma sürecinin ardından Kent Müzesi olarak hizmete açıldı. Aslında kent müzesi fikri olgunlaşana kadar pek çok aşama kaydedildi, el değiştirdi, olurdu olmazdı tartışmaları uzunca bir süre devam etti. Bu detayları uzun uzadıya yazmayacağım ama sonuç muhteşem bir hizmet olarak karşımıza çıktı.

2.500 metrekarelik kapalı alandaki kent müzesinin 9 sergi salonu bulunuyor. Hane kültürü canlandırma odaları, Denizli mutfak kültürü, Milli mücadelede Denizli, Denizli'nin ileri gelenleri, Denizli tarihi, Atatürk'ün büyük Ege gezisi, Geç Osmanlı - Erken Cumhuriyet döneminde bölgede tarım, sanayi, ekonomi ve sosyal hayat, Denizli efeleri, Denizli el sanatları, Osmanlı'dan günümüze dokuma, kumaşçı dükkanı, geçmişten günümüze Denizli geleneksel zanaatlar, ticari hayat, Denizli evleri, Denizli mimarisi ve Denizli'nin simgeleri gibi onlarca değer Denizli Kent Müzesi'nde sergileniyor. 

Benim en çok inanılmaz detaylı kurgulanmış maketler ve antik dönem eserleri ilgimi çekti. Önerim; bu sıcak yaz günlerinde 2 saatinizi ayırıp serin serin Denizli'nin binlerce yılda şekillenin tarihine keyifli bir ziyaret yapmanız. 

Diğer Yazılar