NERDEN BAKARSAN BAK HATA! PİRE İÇİN YORGAN YAKTILAR

Geçtiğimiz haftanın son gününde düzenlenen Pamukkale Belediyesi meclis toplantısından kritik bir haber çıktı. Belediye Başkanı Ali Rıza Ertemur, Pamukkale'nin dibindeki Kocaçukur'un çöplerini toplamayacaklarını belirtti. Gerekçe olarak da Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü'nün (DÖSİM) Pamukkale Belediyesi'ne ait işletmeden fahiş kira istediklerini söyledi. Ertemur'un dediğine göre DÖSİM Pamukkale Belediyesi'nden aylık 750 bin TL kira istiyormuş. Ertemur, çay sattıkları bu tesisten zarar ettiklerini dile getirerek kiranın düşürülmesi için Ankara bağlantılı uğraştıklarını ancak başaramadıklarını o nedenle de Kocaçukur'un çöplerini toplamayacaklarını söylemiş.

Ertemur'un bu kararı uygulamada pek çok soruna gebe. 

Öncelikle yaz sezonu Pamukkale'nin turist ziyaretçi sayısının pik yaptığı bir dönem. Her gün binlerce kişi Pamukkale'ye giderken Kocaçukur'un önünden geçiyor. Turist burada yaşanan kira polemiğini bilmez ki. Çöp yığınını ve sıcaklar nedeniyle iyice ağırlaşan kokuyu duyduğunda ilk aklına gelen "Belediye çalışmıyor" olacak. Kocaçukur'un diğer işletmeleri mecburen çöplerini işyerlerinden uzaklaştırarak yakında bir yerlere atacak. Orada biriken çöpler çoğunluğu butik işletmelerden oluşan Pamukkale'nin dibindeki köydeki yaşamı da olumsuz etkileyecek. Keza bu çöp toplamama inadı sürerse insanların sağlığı da tehdit altına girecek. 

Bir de bu konunun yasal tarafı var. Kocaçukur'daki diğer işletmeler vergisini ödüyorsa siz de çöp toplama hizmetini vermek zorundasınız. Hatta ödemese bile vermek zorundasınız. Keza 1930 yılında çıkartılan Belediye Kanunu ve Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ile çöp toplama görevi belediyelere verilmiş. 

Öte yandan bu karar siyasi sonuçları da düşünülmeden alınmış gibi görünüyor. AK Parti muhalif anlamda henüz kendini toparlayamamış olsa da haklı olarak, çöplerin toplanmamasını siyasi söylem haline getirecektir. Önceki dönem belediye başkanı Avni Örki'nin sadece çöp poşeti dağıtmamasının sonuçları ortada. Keza Ertemur da seçim sürecinde bunu fırsat bilmiş, kendi cebinden harcayarak çöp poşeti almış ve halka dağıtmıştı. Yarın AK Parti kadroları ellerinde çöp poşetleriyle Kocaçukur'daki çöpleri toplayıp haberi de medyaya servislerse, “Belediye toplamıyor, biz topluyoruz” derse ne yapacaksınız? Sonraki yerel seçimlere kadar "Çöp Toplamayan Belediye" olarak anılacak Pamukkale Belediyesi'nin adını ağzınızla kuş tutarak mı temizleyeceksiniz?      

Yani bu karar ne tarafından bakarsanız bakın yanlıştır.    

 

Diğer Yazılar