SON DÜZLÜK

Siyaset yazmamak için kendimi çok zorluyorum fakat, meslek icabı içinde olunca kafam başka konulara adeta kendini kapatmış.

Yerel seçim için son düzlüğe girildi. Seçime kalan yaklaşık 1 ayda biz seçmenleri bolca sosyal medya reklamı, yüksek sesli seçim müzikleri ve "Yok artık" dedirtecek seçim vaatleri bekliyor. Bu kadar seçim müziğine maruz kalınca, ara ara kendi kendinize mırıldanıyor olabilirsiniz. Panik yapmayın, geçecek :)

Daha önceki birkaç yazımda da bahsettim; mevcut başkan kalsa da yenisi gelse de bizler için çok birşey değişmeyecek. Bütçe belli, yapılabilecekler ve yapılamayacaklar belli. Mevcut belediye başkanlarının bugüne kadar yaptıkları hizmetleri sanki bir lütufmuş gibi anlatmaları ya da başkan adaylarının göreve geldiğinde ulufe dağıtacakmış gibi konuşmaları iyiden iyiye canımı sıkıyor.

Kardeşim, zaten seni o koltuğa ödediğimiz vergileri bize hizmet olarak geri ver diye oturttuk ya da oturtacağız. Senin asli görevin bu. Bunu iyi yaptıysan seni tekrar seçceğiz, yapmadıysan yenisine bakacağız. Konu bu kadar basit. Senden kimse kuş kondurmanı beklemiyor. Belediye bütçesini kullanırken adil ol, planlı ol ve bize hizmet et. Benim paramı harcadığını unutma, kibirlenme ve oturduğun koltuğun emanet olduğunu bil.

Bir de "Söz verdik, yaptık" söylemleri var. Yahu söz verdiysen tabi ki yapacaksın. Bu neyin böbürlenmesi? Herşeyden önce, verdiğin o sözü bizim için değil kendi bekan için tutacaksın. Sözünü tutmazsan olacaklar belli.

Konunun başına dönecek olursak; son düzlükte başkan adayları seçilebilmek için ellerinden gelen herşeyi yapacaklar. Denizlili seçmenler olarak bizlerin şansı, Denizli'deki siyasilerin (birkaç kötü örnek dışında) siyasi etik kurallarına büyük ölçüde uyması. Birbirlerini tabi ki eleştiriyorlar ancak mesnetsiz karalamalara, çamur atmalara, bel altı vurmalara pek tanık olmuyoruz. Tabi burada Denizli medyasının da büyük rolü var. Siyasiler seçilebilme hırsıyla bunu istese de, Denizli medyasının etik gazetecileri buna izin vermiyor. Seçim süreçleri gazeteciler için zordur. Bu vesileyle, tüm meslektaşlarıma da kolaylıklar diliyorum.  

Önümüzdeki hafta, "Belediye Başkanının Karakteri Nasıl Olmalı?" konulu bir yazı kaleme alacağım. Siz de bu konudaki düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın.

Diğer Yazılar