ZOMBİ GAZETECİLER

Denizli’de görev yapan eski gazeteciler iyi bilir; eskiden siyaset kentimizde çok daha hareketli ve nezaket içerisinde yürütülürdü. Partilerin il başkanları ve milletvekilleri tarafından genel ve yerel siyaset üstüne açıklamalar yapılır, gazeteciler aradığında cevap vermekten çekinilmezdi. Diğer bir deyişle siyasetin nabzı sürekli yüksek olurdu.

Bu durum sadece siyasilerde değil bürokratlarda da aynı şekildeydi. Gazeteciler olarak rahatça arar, sorar ve yazardık. Milli Eğitim Müdürü, Emniyet Müdürü, Rektör, Oda başkanları vs. çekinmeden açıklama yapar, sorularımıza içtenlikle cevap verirdi. Tabi hal böyle olunca da habercilik “Tadından yenmez” hale gelir, okurlar kent gündemini keyifli şekilde takip ederdi.

Ancak geride bıraktığımız 10 yılda durum değişti. Herkes gölgesinden korkar, açıklama yapmayı bırakın telefonlarımıza çıkmaya çekinir hale geldi. Ve medya, ekonomik baskıların da büyük etkisiyle kabuğuna çekildi, sadece kendisine gönderileni yayınlamakla yetinir hale geldi.

Gazetecilik rafa kalktı, geçinme telaşı öncelik oldu.

Tabi bu sürede 20 yılı aşkın zamandır hükûmeti yöneten ve bürokratlar üstünde kati bir baskı unsuru oluşturan iktidar partisinin de net duruşu çok etkin oldu. Siyasiler ve bürokratlar koltuğunu, gazeteciler de onların adına kurulan düzende akar gelirini kaybetmeyi göze alamadı.

Ana muhalefet partisi bile süreci oluruna bıraktı. Kafasını kuma gömdü. Cılız söylemlerin dışında herkes gündelik işine gücüne baktı.

Fakat son yerel seçim sonuçlarıyla birlikte kağıtlar yeniden karıldı. Belediyelerin tamamına yakınını kazanan CHP’ye adeta can geldi. Genel Başkan Özgür Özel’in Denizli teşkilatına beslediği özel ilgi de popülariteyi artırdı, güçlerine güç kattı.

Dengelerin değişmesiyle birlikte yerel gazeteciler için kurulan düzenek de yıkıldı ve ifşa edildi. Basın emekçilerinin (ben dahil) “Geçim derdi sopasıyla” yıllarca sömürülüp yavaş yavaş zombi gazetecilere çevrildiği, bu düzeneğin bir parçası değil mağduru olduğu ortaya çıktı.

Görünen o ki; devam eden süreçte maalesef ki Denizli’deki pek çok yayını ekonomik olarak zor günler bekliyor. Ancak ayağını dibe vurup yükselmeyi başarabilenlerin özlerine dönerek güçlü medyayı yeniden tesis edebileceğini, gazeteciliğin yeniden saygın bir meslek haline geleceğini umuyorum.

Diğer Yazılar