VİDEO ÇEKTİ BORÇ İDDİASINA YANIT VERDİ

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Nuri Çavuşoğlu’nun 11 milyar 130 milyon lira borç devraldıklarını açıklamasından sonra selefi Osman Zolan kamera karşısına geçti, iddiaları yanıtladı. Zolan belediye ve DESKİ’nin toplam borcunun 5 milyar 935 milyon lira olduğunu, çekilen krediye ait faizin de belirtildiği kadar olmadığını savundu. 

31 Mart seçimlerinde 2,5 dönemdir yürüttüğü belediye başkanlığı görevini CHP’li Bülent Nuri Çavuşoğlu’na kaybeden Osman Zolan, kendi dönemine ilişkin açıklanan borç verilerine itiraz etti. 

Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin yeni başkanı Çavuşoğlu görevi devraldıktan birkaç gün sonra hazırlattığı borç listesini belediye binasına astırmıştı. Çavuşoğlu’nun listesinde Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin borcu 4 milyar 804 milyon lira, bağlı kuruluş olan DESKİ’nin borcu ise 6 milyar 326 milyon lira olarak gösterilmişti. Büyükşehir belediyesinin borç yükünün toplamda 11 milyar 130 milyon lira olduğunu açıklayan Çavuşoğlu, rakamların bugünün koşulları ve faizleri ile belirtildiği gibi olduğunu, çekilen değişken faizli kredilerin Denizli’ye daha büyük yük getireceğini ileri sürmüştü. 

ZOLAN KEMARA KARŞISINA GEÇTİ

Selefi Zolan ise ortaya atılan iddialara sosyal medyada yayınladığı bir video ile yanıt verdi. Zolan videodaki sözlerinden oluşan bir yazılı açıklamayı da kısa süre sonra sayfasında paylaştı. Zolan açıklamasında borcun belirtildiği gibi olmadığını, büyükşehir belediyesinin toplam borcunun 5 milyar 935 milyon lira olduğunu savundu. 

‘GERÇEK MALİ TABLO’ VURGUSU

Zolan kendisinin açıkladığı rakamların ‘gerçek mali tablo’ olduğunu savundu, GES yatırımının önemine dikkat çekti. Projeye ilişkin; “Projemiz için alınan 2 milyar lira kredi, bu kredinin 750 milyon liralık faizi, diğer işlerimizle ilgili İller Bankası'ndan aldığımız 734 milyon lira kredi, 25 yıl önce Alman Kalkınma Bankası'ndan alınan ve halen ödenmeye devam eden 79 milyon liralık kredi ile 58 milyon lira vergi borcumuzla birlikte Büyükşehir Belediyesi'nin toplam borcu 3 milyar 621 milyon liradır” ifadelerini kullandı. 

BANKA HESAPLARINDA 2,3 MİLYAR LİRA VARDI

Zolan görevi bıraktığında belediyenin banka hesaplarında 2,3 milyar lira olduğunu savunarak; “Görevi devrettiğimiz gün Belediyemizin banka hesabında 1 milyar 15 milyon TL nakit para bulunurken, GES ile ilgili aldığımız 2 milyar TL kredinin 1 milyar 365 milyon TL'si GES'te kullanılmak üzere bankada halihazırda bulunmaktadır.

Bunların toplamına baktığımızda Büyükşehir Belediyesi'nin banka hesaplarında 2 milyar 380 milyon TL nakit para bulunmaktadır. Bunun yanında Belediyemizin kurum ve kişilerde tahakkuk etmiş 800 milyon TL alacağı vardır. Bunların hepsinin toplamı 3 Milyar 180 Milyon TL'dir.

Tüm bu verilerden hareketle; Büyükşehir Belediyemizin toplam borcu 3 milyar 621 Milyon TL, bankadaki mevcut parası ile kurum ve kişilerde tahakkuk etmiş alacakları toplamı 3 milyar 180 milyon TL'dir. Bu rakamların arasındaki fark (borç) 441 milyon TL'dir. Belediyemizin resmi mali kayıtları incelendiğinde de bu durum açık bir şekilde görülecektir” ifadelerine yer verdi. 

DESKİ BORCU 3,5 MİLYAR

DESKİ’nin borçlarını ayrı bir başlıkta değerlendiren Zolan; “Toplam 9 bin km altyapı hattını şehrimize kazandırdık. Bu çalışmalar için Dünya Bankası'ndan aldığımız kredi 159 milyon Euro'dur. Ancak bu borç bugün ödenecek bir borç olmayıp, 2046 yılına kadar her yıl 4 taksit şeklinde ödenecektir. Bu kredinin 2024 yılında ödenecek kısmı ise 350 milyon TL'dir. DESKİ'nin gider bütçesinin 3.5 milyar TL olduğunu düşünürsek, bu borç bütçenin sadece yüzde 10’'una tekabül etmektedir.

Uzun sözün kısası; Büyükşehir Belediyesi ile DESKİ'nin toplam borcu 5 milyar 935 milyon TL'dir. Bu borç, bugün ödenmesi gereken bir borç olmayıp, uzun vadeli bir ödeme planı dahilinde ödenecektir. Görevi devrettiğimiz tarihte bu borç dışında başta Denizli esnafı olmak üzere hiçbir kurum ve kuruluşa borcumuz bulunmamaktadır.

Büyükşehir Belediyemizin 2024 yılı bütçesi 7 milyar 600 milyon TL'dir. Yıllık bütçemize bakıldığında bu borç miktarı doğru bir yönetimle kolaylıkla ödenebilir durumdadır” ifadelerine yer verdi. 

Zolan açıklamasının son bölümünde siyasi nezaketini koruyarak ‘hatalı rakamları düzeltmek için bu açıklamayı yaptım’ ifadesine yer verdi, seçimlerin bittiğini hatırlatarak, tartışma vaktinin sona erdiğini işaret etti.