EMEP VE SOL PARTİ’DEN ZEYBEKCİ’YE TEPKİ

Sol Parti ile Emek Partisi Denizli İl Örgütleri’nden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nihat Zeybekci’nin İzmir Mermer ve Doğaltaş Fuarı’nda yaptığı konuşmada “Eyvallah. Bu katliamı kınıyoruz ama ticaretimizi de sürdüreceğiz” söylemine tepki gösterdi.

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ekonomi İşleri Başkanı Nihat Zeybekci, İzmir'de düzenlenen Mermer ve Doğaltaş Fuarı’nda yaptığı konuşmada İsrail ile ticaret ilişkilerini değerlendirdi. Zeybekci; “Eyvallah. Bu katliamı kınıyoruz ama ticaretimizi de sürdüreceğiz” dedi. İsrail'le ticaretin sürmesi gerektiğini savunan Zeybekci’ye Sol Parti ve Emek Partisi Denizli İl Örgütleri, tepki gösterdi. 

“HERKES SAMİMİYETİNİZİ SORGULAR”

Sol Parti Denizli İl Başkanı Serdar Aktaş, yaptığı yazılı açıklamada; “İsrail’in Filistin halkına yönelik katliamlara ya karşı çıkarsınız ve gereğini yaparsınız ya da desteklersiniz ki katliamlara ortak olursunuz. İsrail zulmüne alt perdeden ses çıkarmaya çalışıp diğer taraftan da hiç bir şey olmamış gibi ticaretinizi sürdürürseniz, herkes samimiyetinizi sorgular. Hem ‘Katliamlara karşıyız’ diyeceksiniz hem de ‘Ticari anlaşmalar iptal olsun’ diyenleri joplayıp gözaltına alacaksınız. Ticaret yapmıyoruz diye ortaya çıkacaksınız sonrada toplumsal baskı karşısında ‘ticaret kısıtlaması’ kararı alacaksınız. Hem ‘Gazze’ye en büyük desteği biz verdik’ diyeceksiniz, diğer yandan da kısıtlamalardan dolayı tedirgin olan sermaye çevrelerini rahatlatmaya çalışmak için, ‘Katliamı kınıyoruz ama İsrail serbest ticaret anlaşmamızın olduğu bir ülke’ diyerek ticareti mazur göstereceksiniz. İşte bu tamda siyasal islamın iki yüzlülüğüdür. ‘Eyvallah. Bu katliamı kınıyoruz’ diyen Zeybekci’nin İsrail'le ticaretin sürmesini savunan açıklamalarını kınıyoruz. İsrail’in 10 yıllardır Filistin halkına yönelik katliamlarına dün olduğu gibi bugünde karşı durmaya devam edeceğiz” dedi.

“ASKERİ VE TİCARİ TÜM ANLAŞMALAR İPTAL EDİLSİN”

 

Zeybekci'nin sözlerine bir tepki de Emek Partisi Denizli İl Örgütü’nden geldi. Emep Denizli İl Başkanı Havva Meşe, “Hem 'Kınıyoruz' diyeceksiniz hem de 'Ticaret sürsün' diyeceksiniz. Bu ikiyüzlülüğün bir başka aşamasıdır. İsrail'in katil olduğunu kabul edip ticaretin sürmesini istemek, cüzdan ağır basıyor demektir. Katliamın son bulması için askeri ve ticari tüm anlaşmalar iptal edilmeli, gerçekçi adımlar atılmalıdır” dedi. Denizli'nin ihracat yaptığı ülkeler arasında İsrail'in 7’nci sırada olduğunun altını çizen Meşe, “Denizli'den İsrail'e ihracat geçen yıla göre yüzde 29,79 arttı. 2023 Mart ayında Denizli patronlarının İsrail'e yaptığı ihracat 6 milyon 100 bin dolar iken 2024 Mart ayında yüzde 29,79 artarak 7 milyon 917 bin dolar olarak gerçekleşti. Ocak-Mart ayı rakamları karşılaştırmasında ise 2023 yılında yapılan üç aylık ihracat 23 milyon 573 bin dolarken, 2024 yılında 25 milyon 493 bin dolar oldu” ifadelerini kullandı.