CHP’DE OPERASYON YOLDA

CHP’de genel sekreter ve iki genel başkan yardımcısı imzasıyla örgütlere gönderilen talimatta, ‘seçim döneminde başka parti adına çalışan üyelerin tespit edilmesi’ istendi. Denizli’de Baklan ve Çivril başta olmak üzere hemen tüm ilçelerde isimlerin tespit edildiği öne sürüldü.

CHP’de hesaplaşma başladı. Seçim döneminde parti üyesi olmasına rağmen başka parti ya da aday adına çalışan isimler ihraç edilecek. Genel merkez ihraç işlemlerini il örgütlerine bırakmayacak, soruşturmaları kendisi yürütecek.

Genel Sekreter Selin Sayek Böke ile genel başkan yardımcıları Meryem Gül Binici ve Gökan Zeybek imzasıyla il örgütlerine gönderilen yazıda, disiplin sevklerinin yapılabilmesi için delilenmiş başvuruların 29 Nisan’a kadar bildirilmesi istendi.

İŞTE O YAZI…

CHP İl örgütüne gönderilen yazıda şu ifadelere yer verildi: “31 Mart 2024 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Partimizin elde ettiği başarı örgütlerimizin özverili çalışmaları sayesinde gelmiştir.

Her bir Partilimiz, yürekten çalışmasını sürdürürken maalesef bazı üyelerimizin Partimiz aleyhine, başka parti veya adayların lehine çalıştığı bilgileri edinilmiştir.

Tüzüğümüzün 68/1-e maddesi "Parti adaylarına karşı ya da başka parti adaylarından yana açık ya da gizli çalışmak fiilinin kesin ihraç cezasıyla cezalandırılması gerektiğini düzenlemiştir.

Bu hükme göre Partimiz aleyhine açık veya gizli çalışma yürüten üyelerimizle ilgili disiplin

süreci doğrudan Merkez Yönetim Kurulumuzca başlatılacaktır.

Yerel Seçimlerde Partimiz aleyhine, başka parti veya aday lehine çalışan üyelerin disiplin kurullarına sevkinin yapılması için bu kişilerin isim ve Partideki görevleri ile aleyhe yaptıkları

çalışmalara ilişkin delillerin 29 Nisan 2024 tarihine kadar Genel Merkez Yazı İşlerine bildirilmesi gerekmektedir.

Delillendirilmemiş başvuruların işleme konmayacağını hatırlatır, gereğini rica eder, iyi çalışmalar dileriz”

BAKLAN VE ÇİVRİL ÖNCELİKLİ

Denizli’de seçim döneminde en çok anlaşmazlığın yaşandığı ilçeler Baklan ve Çivril olmuştu. Çivril’de bağımsız adayı destekleyen partililer tespit edilmiş Baklan’da ise CHP listelerinden aday olmasına rağmen başka partiler adına çalışmakla suçlananlar olmuştu.

Özellikle Baklan seçimlerinde büyük darbe alan CHP’de İl Başkanı Ali Osman Horzum da buradaki durumu mercek altına almıştı.

Pamukkale ve Merkezefendi ilçelerinde de rakip partilerin adayları lehine çalışmalar yapan isimlerin tespit edildiği kaydedildi. Bu dört merkezin dışında tüm ilçelerde ufak tefek sorunlar olduğu ileri sürülüyor. CHP Denizli İl örgütünün 29 Nisan’a kadar pek çok ismi genel merkeze bildirmesi bekleniyor. Bu üyeler hakkındaki disiplin soruşturmaları, tartışmalara yol açmamak için genel merkez tarafından yürütülecek.

CHP’DE OPERASYON YOLDA