‘ŞER ODAKLARINI HİÇBİR ZAMAN UNUTMAYACAĞIZ’

AK Parti Denizli il başkanlığından, 27 Mayıs darbesinin yıldönümü nedeniyle yapılan yazılı açıklamada; “Demokrasimize ve irademize düşman olan şer odaklarını hiçbir zaman unutmayacağız” denildi.

 

Ak Parti il başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada; Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ın idamına kadar uzanan sürecin başladığı 27 Mayıs 1960 darbesinin yıldönümünde demokrasi şehitleri anıldı.

Açıklamada darbenin Türk demokrasisine saplanan ilk hançer olduğu kaydedildi, “27 Mayıs Darbesi, milli iradeden kopan bir zihniyetin ürünü olarak vicdanlara,  hukuka, tarihe ve insanlığa silinmez bir leke bırakmıştır” denildi.

Açıklamada; “Devlet ve vatandaşın kuvvetli bağından rahatsız olanlar çeşitli yalan ve iftiralarla 1960 yılında, askerin namlusunun Çankaya Köşkü’ne çevrilmesini sağlamışlardır. Doğrudan millete savaş açan cuntacı zihniyet, demokratik yönetime anti-demokratik  yöntemlerle el koyarak seçilmiş yöneticileri tutuklamış, tiyatrovari “Yassıada Yargılamaları”  ile masum insanları hukuk dışı şekilde idam etmiştir. İdam edilenler milletin vekilleri değil bilakis demokrasi ve milli iradeye olan inançlarıyla Türk Milleti olmuştur. Üzerinden yarım asırdan fazla geçmesine rağmen benzer bir senaryoda 15 Temmuz’da sahnelenmeye çalışılmıştır. Ancak Milletimiz vakur duruşuyla, millet iradesi üzerinde

tahakküm kurmak isteyenlerin oyunlarını 15 Temmuz’da son kez bozmuş; Cumhurbaşkanımız,

Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, 15 Temmuz’da demokrasi düşmanlarına en büyük dersi vermiştir” denildi.

Darbelere karşı mücadelenin süreceği hatırlatılan açıklamada; “Bu vesile ile Türkiye’de darbe dönemlerinin kapandığını ve darbelere karşı  mücadelemizi sürdüreceğimizi belirtiyor; demokrasi ve özgürlüklerin daim olması adına canlarını feda eden Adnan Menderes ile Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan olmak üzere  tüm demokrasi şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Demokrasimize ve irademize düşman olan şer odaklarını hiçbir zaman unutmayacağız” ifadeleri kullanıldı.