47 İLAÇ DAHA GERİ ÖDEME LİSTESİNE ALINDI

Resmi Gazete'nin bugünkü mükerrer sayısında yayımlanan Sağlık Uygulama Tebliği'ne yönetmelik değişikliğine göre, 10’u yerli üretim olmak üzere 47 ilacı daha geri ödeme listesine aldı.

 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından bedeli ödenen ilaçlar listesine akıllı ilaç olarak da bilinen 8’i yenilikçi kanser ilacı ve 10’u yerli toplam 47 ilaç daha alındı. Karar, Resmi Gazete'nin bugünkü mükerrer sayısında yayımlandı. Yayımlanan Sağlık Uygulama Tebliği'ne yönetmelik değişikliğine göre; geri ödeme listesine alınan ilaçlar arasında 21 alerji aşısı, 2 büyüme hormonu, 3 dirençli uyuz ilacı, 3 atopik dermatit ilacı, 2 diyabet ilacı ve 3 psikoleptik/antidepresan ilacı yer aldı. 

Ayrıca, ödeme alanları genişletilen 12 kanser ilacı da yeni tedavi seçenekleri olarak hastaların erişimine sunuldu. Böylelikle hastaların meme kanseri, mesane kanseri, prostat kanseri, akciğer kanseri, Dirençli Akut Myeloid Lösemi (AML), Kronik Lenfositik Lösemi (KLL), Multiple Myelom (MM) tedavilerinde kullanılan yenilikçi ilaçlara erişimi sağlanmış oldu.