UZAKTAN MUAYENE DÖNEMİ BUGÜN BAŞLIYOR

Hastanelerde uzaktan muayene dönemi başlıyor. Hastalar artık hastaneye gitmeden görüntülü ve sesli şekilde muayene olabilecek. İlaç, hatta rapor bile yazdırabilecek. Hastane ve doktorun yükünü az da olsa azaltmak ve vatandaşla kolaylık sağlanması için yapılan düzenlemeyle e-nabız üzerinden muayene olan hastalara e-reçete üzerinden ilaç yazılacak. Peki uzaktan muayene için randevu nasıl alınacak? Online randevu ücretsiz mi? Herkes bu sorulara yanıt ararken; 10 gün şartı detayı ise dikkat çekti.

Sağlıkta yeni dönem bugün itibariyle başlıyor. Yeni uygulamayla birlikte artık hastaneye gitmeden uzaktan muayene olunabilecek. E-nabız üzerinden yapılacak muayene sonrası doktorlar da e-reçete üzerinden ilaç yazabilecek. Bu uygulama, özellikle hastane ve doktorların yükünü azaltmak ve vatandaşlara kolaylık sağlamak amacıyla hayata geçirildi.

DOKTORLAR, E-REÇETE İLE İLAÇ YAZACAK

Show Haber'de yer alan habere göre; muayene sonrası doktorlar, e-reçete ile ilaç da yazabilecek. Muayene bedelini Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) karşılayacak. 21 Nisan'da SGK tebliğiyle uzaktan hasta muayenesi ödeme listesine alınmıştı. Bu sayede, vatandaşların sağlık hizmetlerine erişimi kolaylaşacak ve daha hızlı hizmet almaları sağlanacak.

UZAKTAN MUAYENE İÇİN RANDEVU NASIL ALINACAK?

Uzaktan muayene için randevu almak isteyen hastalar, Merkezi Hekim Randevu Sistemi'ni (MHRS) kullanacak. Ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli bir detay bulunuyor. SGK, aynı hastanedeki aynı bölüm için 10 gün içinde alınacak randevuları karşılamayacak. Bu durum, sistemin etkin ve adil kullanımını sağlamak amacıyla getirildi.

Uzaktan sağlık hizmeti alan hastaya gerekli durumlarda yüz yüze muayene önerisi de yapılacak. Böylece, uzaktan muayene ile teşhis konulamayan ya da daha detaylı inceleme gereken durumlarda hastalar, yine de gerekli sağlık hizmetini alabilecekler.