ÖĞRENCİLERE İLK YARDIM EĞİTİMİ

İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde Necla–Ergun Abalıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine ‘İlk Yardım Öğrenci Farkındalık Eğitimi’ verildi.

Eğitim kurumlarında öğrencilerin temel ilk yardım konularında farkındalıklarını artırmak amacıyla İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde ‘İlk Yardım Öğrenci Farkındalık Eğitimi’ düzenlendi. Necla–Ergun Abalıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ndeki 9. ve 10. sınıflardan oluşan yaklaşık 200 öğrenciye verilen eğitime; İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Emre Çalışkan, okul idaresi, öğretmenler de katıldı.

“BU UYGULAMALARLA CAN KURTARILIYOR”

Hayatın her alanında ilk yardım gerektiren bir durumla karşılaşılabileceğine dikkat çeken İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Emre Çalışkan; “Son dönemde heimlich manevraları ya da diğer ilk yardım uygulamalarının önemi gerçekten çok fazla artmakta. Her gün sosyal medyada, ekranlarda sürekli yer alıyor, bu uygulamalar ile ne canlar kurtarılıyor. Dolayısıyla bu eğitime iyi odaklanmalıyız ki evimizde, sitemizde, pazarda, çarşıda nerede ilk yardım gerektiren bir duruma denk geliyorsak orada bilinçli bir şekilde müdahale edebilelim. Yoksa iyi niyetli, bilmeden müdahale ettiğimizde dahi olumsuz sonuçlar alabiliriz. Bu nedenle bu eğitimleri çok önemsiyoruz” dedi.

ÖĞRENCİLERE İLKYARDIM EĞİTİMİ

“AMACIMIZ; SAĞLIKLI YAŞAYABİLMEK”

Sağlık alanında en önem verilen konunun sağlık okuryazarlığının artması ve sağlıklı bir yaşam sürmek olduğunu vurgulayan Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk; “Sağlık okuryazarlığı; her ne olursanız olun, başınıza bir iş geldiğinde bunun ilk müdahalesini bilebilmektir. Elbette birine bir şey olduğunda ambulans gelir, kişi hastaneye götürülür ama o aşamaya kadar doğru olan müdahaleyi yapabilmek çok önemlidir. Her ne kadar hastalandığımızda hastanelere gitsek de gelişen dünyada bütün amacımız; sağlıklı yaşayabilmek yani hastalanmadan güzel bir ömür sürebilmektir. Sağlık, sadece hastalık ve sakatlığın olmayışı değil, bedensel, ruhsal ve sosyal yönden tam bir iyilik halidir. Hedefimiz; bir yandan sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeyi sağlamak, diğer taraftan da birine bir şey olduğunda ilk müdahaleyi doğru bir şekilde yapabilmektir. Bugün burada düzenlenen eğitimde ele alınan ilkyardım konuları bu anlamda çok kıymetli” diye konuştu.

ÖĞRENCİLERE İLKYARDIM EĞİTİMİ

İLK YARDIMIN ÖNEMİ ANLATILDI

Açılış konuşmalarından sonra başlayan eğitimde; İl Sağlık Müdürlüğü İl Ambulans Servisi Başhekimliği’nden İlk Yardım Eğitmeni  Paramedik Fulya Tan ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi İlk Yardım Merkezi Mesul Müdürü ve İlk Yardım Eğitmeni Sevilay Tahtalıoğlu tarafından öğrencilere sunumlar ve uygulamalı şekilde ilk yardım ve önemi anlatıldı.