UZMANINDAN ÖNEMLİ UYARILAR

Dünya Tütünsüz Günü dolayısıyla uyarılarda bulunan Sigara Bırakma Polikliniği uzmanlarından Eylem Küçükebe, sigara kullanımının kanser, kalp ve damar hastalıkları ile KOAH gibi ciddi rahatsızlıklara davetiye çıkardığını kaydetti.

Merkezefendi Sağlıklı Hayat Merkezi Sigara Bırakma Polikliniği uzmanlarından Dr. Eylem Küçükebe, Dünya Tütünsüz Günü dolayısıyla uyarılarda bulundu. Küçükebe; tütün ve tütün ürünlerinin kullanımının kanser, kalp - damar hastalıkları, KOAH gibi pek çok hastalığa davetiye çıkardığını söyledi. 

Küçükebe; “Sigara, akciğer kanseri başta  olmak üzere astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı gibi birçok solunum yolu hastalıklarının temel etkenidir. Ek olarak kalp ve damar sorunları, mide-bağırsak hastalıkları, diyabet, hipertansiyon, idrar yolu problemleri, beyin fonksiyon bozuklukları, unutkanlık, göz tansiyonu ve bazı cilt hastalıkları sigara içenlerde içmeyenlere göre daha fazla görülmektedir. Tütün ürünleri kullanımı hem kadın hem erkeklerde üreme sistemi bozukluklarına yol açabilmektedir” ifadelerini kullandı.

BIRAKMAK İSTEYENLER BAŞVURSUN

Dr. Eylem Küçükebe sigara bırakmak isteyenlerin poliklinikte ayrıntılı sigara öyküsünün değerlendirildiğini belirterek; “Sağlıklı Hayat Merkezimizde çalışan psikologlar ile motivasyon arttırıcı görüşme randevusu kişiye özel olarak ilk haftalar içerisinde planlanmakta ve yine merkezimizde çalışan diyetisyenlerden sağlıklı beslenme eğitimi ilk bir ay içerisinde grup eğitimi şeklinde gerçekleştirilmektedir. İlk poliklinik başvurusunda tansiyon ölçümü,  kilo ölçümü,  karbonmonoksit ölçüm cihazı ile tek bir soluk verme havasındaki CO miktarı belirlenmesi ve akciğer grafisi değerlendirmesi sonucunda bireye özgü uygulanan farmakolojik ilaç tedavisi kullanılmaktadır. İlk 3 günde sigara içme isteğini kesen tabletler hipertansiyon ve şeker hastalığı olmayanlarda kullanılabilmektedir. Verdiğimiz tüm ilaçlar Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak bireye verilmektedir. İlk on beş gün içerisinde ve aylık yüz yüze kontrol görüşmeleri yanında telefon ile yapılan görüşmeler tedavinin yakın izlemi açısından önemlidir. Aylık kontrol görüşmelerinde tütün bağımlılığında rolü olduğu bilinen davranış bağımlılığı irdelenip, fizyoterapist eşliğinde fiziksel aktivite alışkanlıklarını kazandırma motivasyon görüşmeleri yapılmaktadır ve medikal tedavide her ay doz azaltılmaktadır” diye konuştu.