SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN YENİ DÜZENLEME GELİYOR!

Sağlık Bakanlığı tarafından tıbbi amaçlı ürünler ve gıdaların tanıtımı için yeni bir düzenleme geliyor. Bu düzenlemeye göre tıbbi ürün ve gıda tanıtımlarında ünlü kişilerin rol oynaması artık yasaklanacak. Sağlık personelleri için ise izin almak şartı getiriliyor. İşte detaylar…

Sağlık Bakanlığına bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), beşerî tıbbi ürünlerin ve özel tıbbi amaçlı gıdaların tanıtım faaliyetlerine ilişkin yeni bir düzenlemeye gidiyor. Taslak çalışmaya göre, hâlihazırda hekim, diş hekimi ve eczacılara yapılabilen tanıtım ve dağıtılabilen ürünler, özel tıbbi amaçlı gıdalarla sınırlı olmak kaydıyla diyetisyenlere yönelik de gerçekleştirilebilecek. Söz konusu meslek gruplarına yapılan ziyaretler, artık elektronik ortamda da yapılabilecek.

ÜRÜN TANITIMINDA KISITLAMALAR

Ürün tanıtım temsilcileri, bu meslek grupları haricindeki sağlık meslek mensuplarına herhangi bir ürün ve benzerini tanıtamayacak, tanıtım malzemesi ve tanıtım materyali veremeyecek. Ürün tanıtımlarında, ürün kullanımını gereksiz yönde teşvik edecek veya beklenmeyen riskli durumlara neden olabilecek yanıltıcı, abartılı ya da doğruluğu kanıtlanmamış bilgiler yer almayacak. İlgi çekici ve ürünün kendisi ile doğrudan ilgisi olmayan ifade ve görüntü kullanılmayacak.

SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN YENİ DÜZENLEME GELİYOR!

ÜNLÜLER VE SAĞLIK PERSONELİNE YASAK

Yeni düzenlemeye göre tanıtımlarda ünlü kişiler kullanılamayacak ve sağlık mensupları izin almadan tanıtımlarda rol alamayacak. Bu kısıtlamaların, tıbbi ürünlerin ve gıdaların tanıtımının daha güvenilir ve bilimsel temellere dayalı bir şekilde yapılmasını sağlamak amacıyla getirildiği belirtiliyor.