GASTRİT, REFLÜ VE ÜLSERİNİZ VARSA DİKKAT!

Denizli Devlet Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. M. Gürkan Haytaoğlu, gastrit, reflü ve ülser gibi mide ve sindirim sistemi rahatsızlıkları olanların Kurban Bayramı’nda et tüketimine dikkat etmesi uyarısında bulundu.

Kurban Bayramı’na az bir süre kaldı. Denizli’yi bayram telaşı sarmışken, Denizli Devlet Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. M. Gürkan Haytaoğlu’ndan gastrit, reflü ile ülser gibi mide ve sindirim sistemi rahatsızlıkları olanlara uyarı geldi. Az ve sık yemek yemenin sindirim sistemini rahatlatacağını vurgulayan Dr. Haytaoğlu, “Mide problemleri olanlar büyük ve ağır öğünlerden kaçınmalı, bunun yerine gün boyunca küçük porsiyonlar halinde yemek yemelidir. Yağlı, baharatlı ve aşırı tuzlu yiyecekler sindirim problemlerini tetikleyebileceğinden kurban etlerini hazırlarken aşırı yağlı ve baharatlı marinatlar kullanmaktan kaçınılmalı, daha hafif baharatlar ve az yağlı pişirme yöntemleri tercih edilmelidir” diye konuştu.

“BOL SU İÇMEK SİNDİRİM PROBLEMLERİNİ ÖNLER”

Sindirim sistemi rahatsızlıkları olanlar için taze sebze ve meyveler çok önemli olduğuna vurgu yapan Dr. Haytaoğlu, “Bayram süresince mümkün olduğunca taze sebzeler ve meyveler tüketmeye özen gösterilmelidir. Lif açısından zengin olan bu besinler sindirimi kolaylaştırır ve sindirim sistemini rahatlatır. Yine bol su içmek mide asidinin dengelenmesine yardımcı olur ve sindirim problemlerini önler. Bayram süresince yeterli miktarda su içmeye özen gösterilmeli, özellikle yemeklerden önce ve sonra bir bardak su içmek alışkanlık haline getirilmelidir” dedi.

GASTRİT, REFLÜ VE ÜLSERİNİZ VARSA DİKKAT!

“BAYRAMDA İLAÇLARINIZI DÜZENLİ KULLANIN”

Gastrit, reflü ve ülser gibi hastalıkların tedavisinde düzenli ilaç kullanımının son derece önemli olduğuna dikkat çeken Uzman Dr. Haytaoğlu; “Bazı ilaçlar, yiyeceklerle veya içeceklerle etkileşime girerek sindirim sistemi üzerinde olumsuz etkilere yol açabilir. Özellikle asit baskılayıcı ilaçlar ve antibiyotikler, mide asidini azaltarak sindirimi etkileyebilir. Bu nedenle, bu kişiler, ilaçlarını düzenli olarak kullanmaya devam etmeli ve doktorlarının önerdiği dozlarda almalıdır. Gastrit, reflü ve ülser hastaları için ağrı kesiciler ve aspirin gibi ilaçlar sindirim sistemi rahatsızlıklarını kötüleştirebilir. Bu tür ilaçların kullanımından kaçınılmalı veya doktorlarının önerdiği şekilde kullanılmalıdır” şeklinde ifade etti.

“YÜRÜYÜŞ, SİNDİRİM SİSTEMİNİ RAHATLATIR”

Stresin de sindirim sistemini olumsuz etkileyebileceğinin söyleyen Dr. Haytaoğlu, “Bayram süresince stresten uzak durmaya çalışılması ve rahatlatıcı aktivitelere zaman ayrılması önemlidir. Yemeklerden önce ve sonra kısa yürüyüşler yapmak sindirim sistemini rahatlatır ve stresi azaltır. Acil durumlarda, özellikle gastrit, reflü veya ülser nedeniyle şiddetli ağrılar veya rahatsızlıklar olursa, hemen bir sağlık profesyoneline başvurulmalıdır. Son olarak, bayram süresince sağlıklı beslenme alışkanlıklarını korumaya özen gösterilmeli, belirli besinlerin sindirim sistemini nasıl etkilediği gözlemlenerek doğru seçimler yapılmalı ve sağlıklı bir bayram geçirilmelidir” diye konuştu.