MARATONA HAZIR MIYIZ GENÇLER?

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan 2022 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi verilerine göre; 2022 yılı sonu itibarıyla Türkiye'nin toplam nüfusu 85 milyon 279 bin 553 kişi oldu. 15-24 yaş grubundaki genç nüfus ise 12 milyon 949 bin 817 kişi olduğu bildirildi. Genç nüfus, toplam nüfusun yüzde 15,2'sini oluşturdu. Genç nüfusun yüzde 51,2'sini erkek nüfus, yüzde 48,8'ini ise kadın nüfus olarak kayıtlara geçti.

TÜİK tarafından açıklanan rakamlar, Türkiye’nin genç nüfus potansiyeli yadsınamaz. Ülkemizde yaşayan 12 milyon 949 bin 817 genç nüfusun potansiyeli, eğitim sistemindeki aksaklıklar nedeniyle yeterince kullanıldığı bana göre bir tartışma konusudur. Tek bir örnek verecek olursam; Türk eğitim sisteminde öğrencinin yetenekleri göz ardı edilerek, öğrenciler sınavlara dayalı bir sistemde maratona hazırlanır gibi sınavlara hazırlanıyorlar.

MARATON BAŞLASIN!

Haydi gençler gözünüz aydın. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)Başkanı Bayram Ali Ersoy, 2024 yılı Sınav Takvimi'ni açıkladı. Ersoy, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda; “2024 Sınav ve Sonuç Açıklama Takvimi yayımlandı, hayırlı olsun. Adaylar, 2024 Yılı Sınav Takvimi’ne osym.gov.trinternet sitesinden ulaşabilecekler.Yükseköğretim Kurumları Sınavı(YKS) 8-9 Haziran,Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) 28 Nisan,Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Genel Yetenek-Genel Kültür-Eğitim Bilimleri oturumları 14 Temmuz,Alan Bilgisi 1. gün oturumları 20 Temmuz, 2. gün oturumları 21 Temmuz,KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) 4 Ağustos,KPSS Ön Lisans 1 Eylül,KPSS Ortaöğretim 15 Eylül,KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) ise 22 Eylül’de yapılacak” dedi. Başkan Ersoy, sınavlara katılacak adaylara başarıdilemeyi de ihmal etmedi.

Sınav gününde veya sınav anında yapılacak en yaşanabilecek aksaklık, öğrencilerin hayatına yansıyacak. Belirli bir saat aralığına sıkıştırılan genç nüfusun kaderi, bu sınavlarda gösterecekleri başarıyla belirlenecek. 13 Eylül’deki “Sınav SınavSınav” başlıklı köşe yazımda bir öğrencinin eğitim-öğretim hayatı boyunca karşılaşacağı sınav sayısını kabaca hesaplamıştım. Linki yeniden paylaşıyorum. https://denizliyeniolay.com/kose-yazilari/gurkangok/sinav-sinav-sinav

Ne diyelim? Bize de gençlere başarı dilemek düşüyor. Şimdiden gireceğiniz sınavlarda başarılar gençler…

Diğer Yazılar